Gıda takviyesi, yani dünyadaki genel tabiri ile Food Supplement genellikle bitkilerin kök, gövde, yaprak yada çiçek kısımları olmak üzere bir veya birden çok etken yada faydalı olarak tabir edebileceğimiz madde içeren toz, sıvı, kapsül, tablet formlarında olabilen, insan sağlığına uygun, günlük beslenmeyi desteklemek amaçlı gıdalara verilen isimdir.

Gıda takviyesi deyince; ülkemizde genel olarak olumsuz bir görüş hakim olabilir. Bunun nedeni; geçmiş zamanlarda fırsatçı denebilecek kişilerin bu pazardan pay almak uğruna insan sağlığını hiçe sayacak şekilde, içerisinde ne olduğu belli olmayan ürünleri insanlara satmalarıdır.

Bugünlerde ise denetim mekanizmalarının sıkı denetlemeleri, insanların bu işi hakkıyla yapan firmalar tarafından bilinçlendirilmesi ile bu tip durumlarla çok fazla karşılaşılmamaktadır.

Tam olarak objektif bir değerlendirme yapmak gerekirse; gıda takviyeleri ‘bir gıdadan daha ötesi’ değillerdir. Yerinde ve dozunda kullanımlarda gayet masum olan gıda takviyeleri, insan metabolizmasında birçok konuda etkisi olan ürünlerdir. Bir gıda ne kadar tehlikeli olabilirse onlar da o kadar tehlikelidirler.

Modern çağda gerek beslenme alışkanlıkları, gerekse günlük yoğun iş tempoları nedeni ile insanlar bedenlerinin ihtiyacı olan tüm besin maddelerini dışarıdan alamamaktadırlar. Zira hiçbir gıda takviyesi size imkânsızı sunamaz.

Ancak vücudumuzun işleyen bir organizma olarak her zaman belirli vitaminlere, minerallere, enzim ve aminoasitlere ihtiyacı vardır. Bu ihtiyaçların karşılanmaması durumunda bazı rahatsızlıklar olasıdır. Ya da meydana gelen bazı rahatsızlıklar zaten tam da bu sebeple gerçekleşmiş olabilir. Uygun takviye ile metabolik faaliyetlerinize gereken yakıtı sağlayabilir daha sağlıklı bir birey haline gelebilirsiniz.

Gıda Takviyesi Nedir?
Call Now ButtonDanışmanı Ara
WhatsApp Destek
WhatsApp ile Gönder